2 Ocak 2015 Cuma

Ana Sayfa » , , , » Dudak Çatlakları Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Dudak Çatlakları Neden Olur? Nasıl Önlenir?

2 Ocak 2015 Cuma
2015 kışı soğuk geçeceğinin sinyallerini verdi. Önümüzdeki günlerde bizi Sibirya soğukları bekliyormuş. Soğuk kış günlerinde en çok yaşadığım sorun dudaklarımın çatlaması. Dudak çatlaklarını nasıl önleriz sorunun yanıtını vermeden önce dudak çatlaklarının sebeplerini inceleyelim.
dudak catlamasi nasil onlenir?

Tabii ki soğuk hava dudak çatlaması için bir sebeptir ancak tek sebep değildir. Gece uyurken herhangi bir sebep ile ağzınızdan nefes almak zorunda kalıyorsanız sabah uyandığınızda dudaklarınız kurumuş ve çatlamış olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi rahatsızlıkları olan kişilerde güneşe bağlı olarak da dudak çatması görülebilir. Belki size ilginç gelebilir ama fazla A vitamini tüketmek de dudak çatlaklarına sebep olabilir. Yine tiroid problemi olan kişilerde de dudaklarda çatlama olabilir. Yediğimiz yiyeceklere karşı vücutta oluşan alerjiler nedeniyle de dudak çatlakları oluşabilir.

Peki dudaklarımızın çatlamasını nasıl önleyebiliriz? 

Kuruyan dudakları sürekli olarak nemlendirmek amacıyla yalamak bir kısır döngü yaratarak dudaklarınızın çatlamasını arttırabileceğinden bu hareketi kesinlikle yapmamalıyız.
Vücudumuzun susuz kalmaması için gün içerisinde tüketeceğimiz su miktarını iyi ayarlamalı, su içmeyi unutmamalıyız.
Güneşli havalarda da dudak koruyucu kremleri kullanmayı ihmal etmemeliyiz.
Soğuk havalarda ise dudak nemlendiricisi sürmeyi unutmamalı, gerekirse yanınızda taşıyarak gün içerisinde tazeleyin.
Gece uyurken ağzınızdan nefes almanıza yol açan sebepleri ortadan kaldırmaya, dudak yeme veya yalama alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışın. 
Dudaklarınızın bakımı için peeling yapabilir, ölü hücrelerden arındırabilirsiniz?

Umarım bu küçük tüyolar dudak çatlaklarınızı önlemeye yardımı olacaktır. Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen hala dudak çatlaklarınız geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışmanızda ve sebeplerini araştırmanızda fayda var.

4 yorum:

 1. Cok aydinlatici bir yazi olmus canim emegine saglik. Bakim olarak bal da harika oluyor, hem de tadi güzel :))

  YanıtlaSil
 2. Kış mevsiminde olduğumuz şu günlerde çok faydalı bir paylaşım oldu. Teşekkürler. Bana da beklerim. http://mutfakhazinem.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. pek çok kişinin muzdarip olduğu bir hadise tavsiyeleriniz güzel başarılar dileriz.

  YanıtlaSil
 4. Ben de susuz kaldığımda dudaklaımın çatladığını fark ediyorum. En güzeli dediğiniz gibi bol u ve nemlendiriciler.

  YanıtlaSil